Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı diyet yapmak istiyorsanız size ileteceğimiz bilgileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Kadın ve Bilgi sitesi olarak diyette dikkat edeceğiniz noktalara değineceğiz.

06.05.2020
6.209
Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı diyet yapmak istiyorsanız size ileteceğimiz bilgileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Kadın ve Bilgi sitesi olarak diyette dikkat edeceğiniz noktalara değineceğiz.

Diyete başlarken öncelikle diyette yapmamanız gereken hatalardan bahsedeceğiz. Bu hataları bilirseniz kilo verirken diğer bireylerin düştüğü hatalara düşmeden ilerleyebilirsiniz.

Sağlıklı diyet yapmak istiyorsanız size ileteceğimiz bilgileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Kadın ve Bilgi sitesi olarak diyette dikkat edeceğiniz noktalara değineceğiz.
Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet Hataları Nelerdir?

Diyet yapanların düştüğü hataları maddeler halinle sizinle paylaşacağız. Bu hatalara düşmezseniz diyet konusunda daha hızlı ilerleyip kilo verme sürecini hızlandırırsınız. Peki bu diyet hataları neler?

Ekmeği Hayatınızdan Çıkarmak

Diyete başlayan kişilerin ilk sözleri diyete başladım ekmeği kestim olur. İşte bu hataların ilkidir diyet yaparken kesinlikle ekmeği kesmemelisiniz. Vücudumuzun karbonhidrat ihtiyacını mutlaka karşılamayız yeterli miktarda karbonhidrat almazsanız tatlı isteğiniz artacaktır. Bu da şekere yönelmenizi sebep olacaktır.

Diyette ekmek tercih ederken; çavdarlı, yulaflı, tam buğday ekmeği veya tam tahıllı ekmeği tercih edebilirsiniz.

Sürekli Diyet Ürünleri Kullanmak

Diyet ürünleri düşük kalorili olsa da yağ ve şeker oranları fazla olabilmekte. Bu yüzden paketli diyet ürünlerini alırken içeriğine dikkat etmelisiniz. Tabi diyetinize destek olacak ürünler vardır. Bu ürünleri sıkla kullanmanız ters etki yapabilir. Metabolizmanın yavaşlamasına sebep olabilir. Bu diyetinin devamlılığını engelleyecektir.

Öğün Atlamak

Öğün atlayarak kilo vermeyi düşünenler tam tersine kilo alabilirler. Diyetin en önemli etkilerinden biri öğünlerde düzenli beslenmektir. Metabolizmanın çalışması için kahvaltı ile güne başlamanız çok önemli. Kahvaltıyı atlamamanız şart. Öğünlerinizi zamanlamaya veya düzenlemeye çalışınız. Düzenli öğünlerle kan şekerinizin dengede kalmasını sağlar metabolizmanızın çalışmasını sağlarsınız. Bu yüzden az yemek ya da hiç yememek kilo vermekten çok size kilo aldırabilir.

Çok Fazla Proteinli Besinler Tüketmek

Diyet her zaman denge gerektirmektedir. Bu yüzden aşırı proteinli besinlerle tüketmek ya da protein diyetleri yapmak kısa vadeli kilo kaybettirse de verdiğiniz kiloları da kısa zamanda almanıza sebep olacaktır.

Tek Tip Beslenmek

Diyet yaparken tek bir besinle ilerleyip vücudu diğer besinlerde mağdur bırakmanız vücudunuza zarar verecektir. Sağlığınız söz konusu olduğundan bu tür beslenmelerden uzak durmalısınız. Metabolizmanızın bozulmasın da sebep olur bu nedenle diyette çeşitlilik şarttır.

Hedefsiz Diyet Yapmak

Hedef belirlemeden yola çıkmak sadece diyette değil birçok işte yarı yolda kalmanıza sebep olacaktır. Kısa vadeli ve uzun vadeli hedefleriniz olmalı. Örneğin hedefiniz 20 kilo vermek olsun. 10 gün içerisinde 2 kg vereceğim diye kendinize hedef koşunuz. İlk 2 kg verdiğiniz hedefinizi tamamlamış olursunuz ve bu sizi motive eder. Bu yüzden hedefsiz diyete başlamamanız şart.

Düzensiz Uyku

Bilimsel araştırmalar göstermekteki günlük uyku saatiniz 7-8 saat olmalıdır. Daha az uyumak veya daha fazla uyumak kilo alım sürecini artırabilir. Metabolizmanın yavaşlamasına sebep olabilir.  Düzenli ve yeterli uyku kilo vermenize yardımcı olur.

Hızlı Yemek Yemek

Besinlerin tadını almak için hızlı yemeden bolca çiğneyerek tüketilmelidir. Hızlı yerseniz az yemiş gibi düşünüp farklı yiyeceklere yönelmenize sebep olursunuz.  Bu da kilo almanıza sebep olur. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki bir bireyin tok olmasını fark etmesi 20 dakika sürmektedir.

Egzersiz Yapmamak

Sadece diyet yaparak kilo vermek istiyorsanız çok yavaş ilerleyebilirsiniz. Zayıflarken diyetle beraber egzersizlerde yapılması olmazsa olmazlardandır. Hareketlilik metabolizmanızı hızlandıracak kilo verme süreciniz hızlandıracaktır. Kilo verirken yağlardan kurtulmanız sizi motive edecektir.

Su içmemek

Bir çoğumuz bu hatayı biliyoruz belki ama uygulamayanlardan olmayınız. Su ödem yapıyor beni şişiriyor diye içmemezlik yapmayınız. Günde ortalama 12-16 bardak su tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu arada kahve, çay veya gazlı içecekler tüketiyorum onlarda su içermekte diye düşünmeyin bu hataya düşenlerden olmayınız. Su besinlerin sindirilmesinde yardımcı olur.

Sürekli Tartılmak

Diyete başladıysanız ilk gün aç karnına ve sabah tartılıp not alınız. Diyet süresince hafta 1 gün aynı kıyafetlerle aç karnına ve yine sabah tartılınız ki farkı göresiniz. Her gün tartılmak motivasyonunuzu bozacaktır. Düşünün hedefiniz 10 günde 2 kg vermek. Günde 200gr zayıflamayı her gün tartılma ile göremezsiniz 3 4 gün aynı kiloyu görünce kilo vermediğinizi düşünüp diyetten vazgeçebilirsiniz.

Yağsız Beslenmek

Kilo vereceğim diye kesinlikle yağsız beslenmeye yönelmeyiniz. Diyet yaparken vücudun tabi yağ ihtiyacı da vardır. Bu yağı seçerken sağlıklı yağlar seçip diyetinizde yağ da bulundurmanız gerekmektedir. Yeteri kadar yağ tüketmezseniz metabolizmanız yavaşlar kilo vermeyi zorlaştırırsınız. Ceviz, fındık, badem gibi besinleri tüketerek te yağ ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz tabi aşırıya kaçmamız gerekmekte.

Diyet hatalarını not aldıktan sonra sağlıklı diyet için bir sonraki konumuza geçebiliriz.

Kilo Vermek İçin Kahvaltı da Ne Yemeliyiz?

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür diyet içinde olmazsa olmazıdır. Bu yüzden diyetteyseniz kahvaltıyı atlamadan güne başlayınız. Peki kahvaltıda neleri yemeliyiz?

  1. Uyanınca mutlaka 1 bardak su içiniz. Eğer sağlık probleminiz yok ise içerisine limon sıkıp içebilirsiniz.
  2. Uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapmanız gerekmekte ki metabolizmanız çalışsın.
  3. Protein ağırlıklı bir kahvaltı yapınız. Peynir, yumurta, yoğurt gibi besinler olmalı ki metabolizmanız çalışmaya başlasın ve sizi tok tutsun.
  4. Tahıllı ekmek, yulaflı ekmek ya da çavdarlı ekmek çeşitlerinden biri kahvaltınızda olsun. Enerjinizi yükseltir ve sizi tok tutar.
  5. Ekmek yok ise yulaf ezmesi gibi tahıllı besinlerde tercih edebilirsiniz.
  6. Sağlıklı yağlara da yer vermelisiniz. Bunun için kahvaltıda ceviz, badem, zeytinyağı gibi yağlardan birini kullanın ki bağırsaklarınız çalışsın.
  7. Kahvaltıda meyve suyu tüketmeyiniz.
  8. Çay için size meta çayını önerebiliriz.
  9. Domates, salatalık ve yeşillikler ile kahvaltınızı destekleyin.
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
KadinveBilgi
Kadın ve Bilgi Sitemizde Sizler İçin Özel İçerikler Hazırlayacağım. Diyet, sağlık, güzellik, moda ve daha fazlasını sitemizde bulabileceksiniz. Bilgili kadınların mekanı kadinvebilgi.com u takip etmeye devam ediniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.